Informator o GIS
Co to są dane przestrzenne
Dane Przestrzenne (ang. Spatial Data) są określane jako dane dotyczące obiektów przestrzennych, w tym zjawisk i procesów, znajdujących się lub zachodzących w przyjętym układzie współrzędnych.
Dane przestrzenne dotyczą:
1. właściwości geometrycznych obiektu przestrzennego, a zwłaszcza jego położenia względem przyjętego dwuwymiarowego lub trójwymiarowego układu współrzędnych,
2. charakterystyki obiektu pod względem czasu, np. daty jego utworzenia,
3. związków przestrzennych (topologicznych) danego obiektu z innymi obiektami przestrzennymi,
4. wyróżnionych atrybutów opisowych obiektu przestrzennego, służących do jego identyfikacji oraz określających jego podstawowe właściwości.
Zgodnie z art. 3, pkt. 2 Dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 marca 2007 r. ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE) "dane przestrzenne" oznaczają wszelkie dane odnoszące się bezpośrednio lub pośrednio odniesione do określonego położenia lub obszaru geograficznego.
Źródła danych
Pozyskiwanie informacji to z jednej strony pomiary i zbieranie danych z użyciem systemu GPS, a także zdjęcia satelitarne i lotnicze. Są to dwa główne źródła danych „surowych”, które mogą służyć jako dane wsadowe do narzędzi analitycznych, które produkują jeszcze więcej informacji.
GIS to również przechowywanie informacji, czyli tworzenie i zarządzanie przestrzennymi bazami danych oraz zbiorami innych plików (ortofotomapy, skany map topograficznych). Odpowiedni sposób przechowywania i ich udostępniania to podstawa systemów. Dotyczy to nie tylko technicznych aspektów, ale także procedur związanych z zarządzaniem i aktualizacją przechowywanych danych.

Nowoczesny model infrastruktury informacji przestrzennej (wspierany przez INSPIRE) zakłada, że dane są przechowywane i aktualizowane w jednym miejscu (najlepiej miejscu ich powstania) i udostępniane dalej (przesyłane) za pomocą standardowych usług (WMS, WFS i wszelkie podobne). Stąd tak ważna rola przesyłu danych, zapewnienia ich spójności i bezpieczeństwa podczas „transportu” od administratora do użytkownika.